KolejNET

VŠK 17. listopadu
Pátkova 3, 182 00 Praha 8

Vítejte na stránkách KolejNETu. Je to počítačová síť zbudovaná na vysokoškolské koleji 17. listopadu pro potřeby ubytovaných studentů.


Nastavení FTP serveru

Předmluva autora

Zdravím všechny!

Všiml jsem si, že na KolejNetu je spousta FTP serverů, jejichž provozovatelé se řídí pravidlem "pokud sám nesdílíš, tak nestahuješ".

Na jednu stranu by měla fungovat jakási slušnost - pokud si něco beru, je hezké, když dávám podle svých možností něco na oplátku. Na druhou stranu nikde není návod, jak si na koleji rozchodit FTP server tak, aby:

  • neporušoval pravidla KolejNetu
  • vysdílel pouze to, co chcete
  • zajistil, že na PC půjde pracovat, i když z Vašeho FTP serveru zrovna někdo stahuje
  • byl počítač zaregistrován ve Fast File Searchu

A co si budeme povídat, není to úplně triviální.

Věřím že je tu hodně lidí, kteří by rádi na oplátku také něco sdíleli, ale nejsou tak počítačově zdatní. Proto jsem vytvořil následující návod a ověřil si u správce síťě, že nastavení v něm popsané je v souladu s Nařízením správce.

Martin Dekar, 12. 7. 2008

O návodu

Návod popisuje FileZilla FTP Server. Pokud hodláte používat jiný produkt, můžete uvedený návod použít jako zdroj inspirace.

Upozornění

  • Návod Vám dává do rukou pouze postup k nastavení jistého nástroje. Nastavení, které je v souladu s platným Nařízením Správce a Zákony ČR.
  • Způsob jakým ho budete používat již v rozporu s těmito pravidly být může. Mám na mysli např. překračování Autorského zákona (v případě Zákonů ČR), anebo využívání kolejní sítě pro jiné účely než "účely související se studiem a vzděláváním" (v případě Nařízení správce).
  • Každý uživatel KolejNETu je: "odpovědný za veškerý provoz z daného (tj. jím nahlášeného a spravovaného - pozn. autora) počítače".
  • Návod nevyžaduje na čtenáři jakékoli hlubší znalosti problematiky a je psán velmi polopaticky. Avšak v případě řešení nějakého překročení pravidel prosím mějte na paměti, že obhajoba slovy: "ja tomu vůbec nerozumím, řídil jsem se jen návodem z webu" - bude tou nejrychlejší cestou do pekel. Proč jsi tedy podstupoval to riziko a FTP provozoval (tj. dělal něco čemu nerozumíš / neplánuješ porozumět).
  • Na závěr podotýkám,že návod není psán Správcem síťě, ani kýmkoli ze správy sítí MFF UK. Odvolávání se na něj v případě vyšetřování nějakého porušení nebude mít žádnou váhu.
  • Jako autor návodu se také zříkám jakékoli odpovědnosti za škody způsobené v souvislosti s použitím popsaného postupu.

Omlouvám se za tu hromadu právničiny, ale byl bych rád aby bylo čtenářům jasné, že to, co nabízím, je pouze léty vyzkoušené korektní nastavení. Nikoli "Mandate of heaven" na provozování FTP serveru.

Stažení návodu

Pokud rozumíte skutečnostem uvedených výše a jste si vědomi případných rizik, pokračujte stáhnutím návodu.

Připomínky k návodu prosím zasílejte webmasterovi, nebo na kontakt uvedený na konci návodu. K dispozici máte také diskusní fórum.