KolejNET

VŠK 17. listopadu
Pátkova 3, 182 00 Praha 8

Vítejte na stránkách KolejNETu. Je to počítačová síť zbudovaná na vysokoškolské koleji 17. listopadu pro potřeby ubytovaných studentů.


FAQ (Fakt Akutní Qvílení)

Často kladené dotazy, případně další užitečné informace

Jak se připojím do KolejNETu?

Informace o krocích nutných k připojení počítače do kolejní sítě naleznete na zvláštní stránce.

Kontakt na správu sítě, hlášení problému se sítí, změny

Konktakt na správu sítě včetně požadovaných náležitostí je popsán v Nařízení správce sítě č. 4.

Emailové konference na koleji

Na kolejní síti existuje několik konferencí, které se těší menší či větší oblibě. Jako nejčastěji používané bych uvedl asi sitinfo-l a bazar-l. Na první z nich se řeší problémy, dotazy a události co se dějí na naší síti. Ve druhé je možno kupovat a prodávat, co se vám zlíbí.

Seznam všech konferencí a možnost přihlášení do nich naleznete na adrese http://www.kolej.mff.cuni.cz/listserv/listinfo/. Taktéž je zde archiv přístupný přes webové rozhraní, který mohou číst všichni (nejen přihlášení).

Přihlásít je možné i emailem. Na adresu jméno_konference-request@kolej.mff.cuni.cz poslat email s vyplněným subjektem subscribe.

Rozsahy IP adres koleje a fakulty

Pro nastavení firewallu je potřeba vědět rozsahy IP adres. Kolení síť je v rozsahu

78.128.192.0/21 neboli 78.128.192.0 / 255.255.248.0
Omezení na tento rozsah pro všechny typy služeb sdílení, FTP, HTTP, ...

a počítače celé MFF mají rozsah

195.113.10.0/24 neboli 195.113.10.0 / 255.255.255.0
195.113.16.0/20 neboli 195.113.16.0 / 255.255.240.0
195.113.32.0/22 neboli 195.113.32.0 / 255.255.252.0
78.128.192.0/21 neboli 78.128.192.0 / 255.255.248.0
Omezení pro služby telnet, ssh, rsh, POPx, IMAPx...
Podrobnější informace můžete zjistit z Nařízení správce

Jak sdílet přes FTP?

Návod k nastavení FTP naleznete na zvláštní stránce.

Otestujte si svůj počítač na zabezpečení.

I když jsou některé porty filtrovány na kolejním firewallu (cca 10 kousků). Není od věci ověřit ostatní porty, které filtrovány nejsou. Můžete to provést na stránkách https://grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2 butonky Test my shileds a Probe my ports.

Další testík je možný zase z interní sítě, kde nevadí firewall, ale může vám hlásit falešné poplachy, protože se test provádí z počítače, který je v kolejní síti, tedy může mít ke všemu přístup (i bez porušování nařízení). Proto jej berte spíše jako informativní, aby jste měli tušení, které porty máte na počítači otevřeny.

MS Sdílení
(MS Network)
Základní výběr
(FTP, SSH, Telnet, SMTP, DNS, BOOTP, TFTP, HTTP, TAC News / LinuxConf, POP3, SFTP, MS Network, IMAP3, RSH, HTTPS, Exec, Login, Shell)
Rozšířený
(FTP, SSH, Telnet, SMTP, DNS, BOOTP, TFTP, HTTP, TAC News / LinuxConf, POP3, SFTP, MS Network, IMAP3, RSH, HTTPS, Exec, Login, Shell, CompressNet, RJE, RAP, RMCP, Whois++, Gopher, NetRJS-1, NetRJS-2, NetRJS-3, NetRJS-4, XFER, SU/MIT TG, SwiftRVF, CCSO/CSNet-NS, RTelnet, BFTP, UPnP)
Úplný
(služby používané pro skenování portů přes unixový nástroj nmap, přes 1200 portů!!!)

Kde je kolejní proxy server a jak ho používat?

Pokud byste chtěli z nějakého důvodu používat kolejní proxy server, tak je tu pro vás. Hodí se také v případě, pokud jste za nějaké porušení kolejního nařízení byli odpojeni, ale po lokální síti můžete vesele brouzdat. Kolejní proxy běží na počítači proxy.kolej.mff.cuni.cz na portu 80. Tedy není nic jednoduššího než do vašeho oblíbeného prohlížeče tuto proxy nastavit a při brouzdání po internetu ji používat i přesto, že se jinak ven nedostanete.

A kde nastavení hledat? Pro nejpoužívanější prohlížeč MSIE je to Nástroje - Možnosti sítě internet - záložka Připojení - Nastavení místní sítě - v Server proxy zaškrtnout Používat server proxy a vyplnit adresu a port.

Nastaveni místní sítě - MSIE - konfigurace proxy

Jak zakázat ve Windows automatickou konfiguraci IP?

V souvislosti s nařízením správce, je třeba aby si uživatelé windows zakázali autokonfiguraci IP adresy, neboť je to v rozporu s pravidly. Operační systém Windows, který získává IP adresu z DHCP serveru (server přidělující IP adresy) si při jeho nepřítomnosti a nastavené Autokonfiguraci IP (defaultně zapnuto) adresu vymyslí.

A jak se tedy této Autokonfigurace IP zbavit? Ve Windows 2000/XP/2003 stačí jednoduchá editace registrů a máte po problémech. Je potřeba na místě HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters vytvořit položku DWORD IPAutoconfigurationEnabled nastavenou na hodnotu 0. Stejnou položku je nutné vytvořit i v podklíči Interfaces/{guid-cislo-sitovky-pripojenou-do-kolejnetu}. Komu se to zdá moc stručné, tak tu máme podrobný návod pro Windows 2000 od Martina Jambora.

Ve všech případech se změny v registry projeví až po restartu počítače.

Chci sdílet, nemohl bych tím porušit kolejní řád?

Možná jste někdy potřebovali na kolejích přenášet nějaká data z jednoho počítače na druhý, ale instalace FTP serveru je pro vás nepředstavitelný problém a nebo ztráta času a zbytečnost. Ovšem víte, že Windows umožňují sdílení souborů a to jste si chtěli zapnout. Je dobré vědět, že jednoduchým zapnutím sdílení můžete porušit kolejní řád. Na portu 139 (tuším) se vám totiž otevře váš počítač a umožní všem počítačům (a to nejen z kolejí) přistupovat k vašim datům.

!!! VAROVÁNÍ !!! V některých operačních systémech (některé verze Windows) je sdílení instalováno při standardní instalaci. Proto je potřeba ho odinstalovat (případně ve verzích Win 2000,NT,... vypnout start služby "Server"), pokud neplánujete instalovat firewall.

I přesto že jsou tyto porty blokovány na kolejním firewallu, nezbavuje vás to odpovědnosti zaručit, že tato data budou přístupná pouze z kolejní sítě. (např. při nefunkčnosti firewallu nebo jakýmkoliv jiným důvodům) Proto je třeba s tím něco dělat. A co? To se budu snažit poradit.

Jako nejjednodušší řešení mi připadá zapnout zabudovaný Firewall ve Windows XP SP1, Windows Server 2003 SP1 (a novější). Dále stačí povolit přístup k internetu pro programy, které používáte - prohlížeče, mailery, icq, ... A jste v suchu.

Jak zjistím svou IP adresu?

Někdy budete potřebovat zjistit svoji IP adresu a nevíte jak? Pokud vynechám možnost jít na nějaký server, který vám vaši IP adresu zobrazí, tak přímo ve Windows 2000/XP/NT je příkaz ipconfig, který zobrazí konfiguraci sítě a mimo jiné i přidělenou IP adresu.

Jak si nastavím popisek ke svému počítači ve Win2000?

Vím, že v předešlých verzích Windows to bylo docela jednoduché a když ne jinde, tak se popisek počítače (který se zobrazuje v Okolních počítačích) dal nastavit při instalaci. Ale u Windows 2000 tomu je jinak. Ať jsem se snažil jak jsem chtěl, tak nikde jsem to jako klikací volbu nenašel. Přesto se to dá nastavit. Příkazem net config server /srvcomment:"tady váš popisek" dosáhnete svého.

K tomuto nastavení se lze i docela krkolomě doklikat. Pravým tlačítkem na Tento počítač - Spravovat, pravým na Správa počítače (místní) - Vlastnosti a v záložce Identifikace v síti (My computer-manage / Computer management (Local) - Network identification) najdete to, co hledáte... :-)

Jak kontaktovat uživatele nějakého počítače na kolejní síti?

Pokud budete potřebovat za nějakým účelem kontakt na správce konkrétního počítače na kolejní síti použijte adresu CN=název_počítače@cn.kolej.mff.cuni.cz. Zaslaný email bude přeposlán na kontaktní adresu vlastníka počítače. Adresy jsou získány z údajů poskytnutých při placení registračního poplatku za síťovou kartu na SISALu. Udržujte adresu aktuální a pravidelně ji čtěte. Pokud nastanou nějaké problémy, jste upozorňováni právě na tuto adresu.

Nefunguje mi synchronizace hodin, co mám dělat?

Jako server, se kterým se synchronizujete, nastavte ntp.kolej.mff.cuni.cz.

Mám problémy s připojením, mohu je nějak zkusit vyřešit sám/sama?

Několik tipů najdete na zvláštní stránce